Elaine Thompson (JAM) of Jamaica celebrates winning.   REUTERS/Ivan Alvarado

Elaine Thompson (JAM) REUTERS/Ivan Alvarado

NASSAU, Bahamas, November 4, 2016 (CASJA) – Jamaican sprinters Usain Bolt and Elaine Thompson are among leading contenders for the 3rd Annual Caribbean Sports Journalists’ Association (CASJA) Sports Awards.

Nominees for the Caribbean Sports Journalists’ Association (CASJA) Awards 2016 were revealed on Friday, with Jamaicans featuring in all categories.

There are 48 nominees in eight categories including the Jamaican Olympic triple gold medallist and Thompson who secured the sprint double at the Rio Olympic Games in August.

The list of nominees comes from the Antigua & Barbuda, Bahamas, Barbados, Cuba, Grenada, Guadeloupe, Guyana, Jamaica, St Kitts and Nevis and Trinidad and Tobago and spans Athletics, Basketball, Cricket, Football, Paralympics and Swimming.

The eight categories are Sportsman of the Year; Sportswoman of the Year; Junior Sportsman of the Year; Junior Sportswoman of the Year; Team of the Year (Male); Team of the Year (Female); Rising Star of the Year (Male) and Rising Star of the Year (Female).

Bolt is joined by compatriots Omar McLeod (Athletics), Wes Morgan (Football) and Marlon Samuels (Cricket), as well as athletes Machel Cedenio of Trinidad and Tobago and Mijain Lopez of Cuba for the sportsman award.

Thompson will be challenged by last year’s sportswoman and teammate Shelly-Ann Fraser-Pryce, Olympic 400 metres champion Shaunae Miller of the Bahamas and Barbadian multi-events athlete Akela Jones. The Caribbean’s top swimmer Alia Atkinson of Jamaica and Deandra Dottin (Cricket) of Barbados are also contending for the sportswoman award.

Two new categories were added this year, namely Junior Sportsman and woman.

Teenage Antiguan fast bowler Alzarri Joseph (Cricket) is the only non-athlete in the Junior Sportsman category which also includes Jamaicans Akeem Bloomfield and Jaheel Hyde; Lazaro Martinez and Luis Enrique Zayas of Cuba; Anderson Peters of Grenada and Akani Hislop of Trinidad and Tobago.

Similarly, the Junior Sportswoman is also dominated by track and field competitors with Jamaicans Tiffany James and Rushelle Burton and Khalifa St Fort of Trinidad and Tobago and Sada Williams of Barbados. Teenage West Indies cricketer Hayley Matthews of Barbados is also nominated in the junior category.

Relay teams dominate the Teams of the Year with the Men’s 4x400m teams of the Bahamas and Jamaica as well as Jamaica’s 4x100m team are contending for the Male Team of the Year.

The improving St Kitts and Nevis Football team and West Indies world champion teams in the ICC Twenty20 and Under-19 tournaments are also nominated.

Jamaica’s 4x100m, 4x400m and 4x400m junior relay teams are joined by ICC World Champion West Indies Women’s cricket team for the Female Team of the Year.

Two cricketers, one basketballer and five track and field competitors are vying for the Male Rising Star Award.

Cricketers Shimron Hetmyer of Guyana and Joseph of Antigua are joined by NBA player Buddy Hield of the Bahamas and athletes Bloomfield, Hyde, Peters, Cedenio and Mario Burke of Barbados.

St Fort and Matthews are also nominated for the Female Rising Star Award, along with Paralympian Nyoshia Cain of Trinidad and Tobago; Michelle-Lee Ahye of Trinidad and Tobago; Yanis David of Guadeloupe and Shericka Jackson of Jamaica.

The winners will be announced on Friday November 18.

2016 CASJA Caribbean Sports Awards – Nominees

Sportsman of the Year

  1. Usain Bolt (JAM) – Athletics
  2. Machel Cedenio (TTO) – Athletics
  3. Mijain Lopez (CUB) – Athletics
  4. Omar McLeod (JAM) – Athletics
  5. Wes Morgan (JAM) – Football
  6. Marlon Samuels (JAM) – Cricket

Sportswoman of the Year

  1. Alia Atkinson (JAM) – Swimming
  2. Deandra Dottin (BAR) – Cricket
  3. Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM) – Athletics
  4. Akela Jones (BAR) – Athletics
  5. Shaunae Miller (BAH) – Athletics
  6. Elaine Thompson (JAM) – Athletics

Junior Sportsman of the Year

  1. Akeem Bloomfield (JAM) – Athletics
  2. Akani Hislop (TTO) – Athletics
  3. Jaheel Hyde (JAM) – Athletics
  4. Alzarri Joseph (ANT) – Cricket
  5. Lazaro Martinez (CUB) – Athletics
  6. Anderson Peters (GRN) – Athletics
  7. Luis Enrique Zayas (CUB) – Athletics

Junior Sportswoman of the Year

  1. Rushelle Burton (JAM) – Athletics
  2. Tiffany James (JAM) – Athletics
  3. Hayley Matthews (BAR) – Cricket
  4. Khalifa St Fort (TTO) – Athletics
  5. Sada Williams (BAR) – Athletics

Team of the Year – Male

  1. Bahamas 4x400m – Athletics
  2. Jamaica 4x100m – Athletics
  3. Jamaica 4x400m – Athletics
  4. St Kitts & Nevis – Football
  5. West Indies Men’s Twenty20 – Cricket
  6. West Indies Under-19 – Cricket

Team of the Year – Female

  1. Jamaica 4x100m – Athletics
  2. Jamaica 4x400m – Athletics
  3. Jamaica 4x400m Junior – Athletics
  4. West Indies Women – Cricket

Rising Star – Male

  1. Akeem Bloomfield (JAM) – Athletics
  2. Mario Burke (BAR) – Athletics
  3. Machel Cedenio (TTO) – Athletics
  4. Shimron Hetmyer (GUY) – Cricket
  5. Buddy Hield (BAH) – Basketball
  6. Jaheel Hyde (JAM) – Athletics
  7. Alzarri Joseph (ANT) – Cricket
  8. Anderson Peters (GRN) – Athletics

Rising Star – Female

  1. Shericka Jackson (JAM) – Athletics
  2. Michelle-Lee Ahye (TTO) – Athletics
  3. Nyoshia Cain (TTO) – Paralympics
  4. Yanis David (GLP/FRA) – Athletics
  5. Khalifa St Fort (TTO) – Athletics
  6. Hayley Matthews (BAR) – Cricket

 

Tags

 
0 comments
 
 
%d bloggers like this: